Rady pro výběr květináče

 

Potřeby rostliny - důležitý faktor pro výběr květináče 

Při volbě květináčů je v první řadě důležité zvážit potřeby rostliny, která má být v květináči umístěna. Nejde přitom pouze o velikost květináče, ale také o jeho průměr a tvar obecně. Každá květina má jiné požadavky. Velikost a tvar květiny určuje, jak vysoký, příp. jak tvarovaný květináč bychom jí měli pořídit. U vysokých mohutných interiérových rostlin je důležité zvolit květináč s větším objemem zeminy, který rostlině zajistí dostatek prostoru pro růst kořenového systému. Takovéto květiny bývají také poměrně těžké a aby se nepřevrhly, je třeba jim zajistit nádobu s dobrým těžištěm. Nižší květináče o větším průměru či naopak vyšší těžší nádoby o menší průměru by tento problém měly vyřešit. Záleží ovšem na tvaru květiny – např. košatá rostlina, jejíž listy se rozpínají do stran, by užší a vyšší květináč svou vahou jistě převrhla.

O barvě květináče rozhoduje více faktorů:

Velice snadno se Vám může stát, že se spontánně rozhodnete koupit nádherný barevný květináč, který se Vám zalíbil. Ale najdete pro výrazný barevný objekt správné místo? Při výběru barvy květináče jsou ve hře další aspekty, které je nutno pečlivě zvážit.

1. Místo:
Kde bude květináč v budoucnu stát. Bude barva a materiál květináče ladit s barevným okolím?
2. Osazení květinami nebo instalace sušin:
Jakou barvu budou mít rostliny popřípadě jak bude vypadat dekorace květináče?

Při úvahách o umístění květináče může člověk pojem harmonie chápat dvěma způsoby. V prvním případě se jedná o co nejpřirozenější sladění barev a materiálů s daným okolím. Cestou při výběru vhodné barvy a tvaru květináče může být sázka na kontrast a zvýraznění protichůdných akcentů. Naše doporučení ohledně osazení živých květin nebo instalace sušených rostlin zní. Čím pestřejší a barevnější rostliny jsou, tím tlumenější a umírněnější by měl být květináč. Naopak v barevných výrazných květináčích vypadají čistě zelené rostliny naprosto úchvatně.

Se správným květináčem méně starostí

Dalším důležitým faktorem pro výběr správného květináče jsou specifické požadavky rostlin na zálivku. Pokud vlastníte rostlinu, která vyžaduje opravdu vydatnou zálivku, mějte to při pořizování květináče na paměti! Obyčejný prodloužený víkend v letním období by mohl být pro takovou květinu záhubou. Nemusíte však žádat sousedy o každodenní zalévání květin v době Vaší nepřítomnosti. Samozavlažovací květináče jsou v takovém případě ideálním pomocníkem. Podstatou těchto květináčů je objemný zásobník na vodu, ze kterého si rostlina čerpá vláhu dle svých potřeb. Měrka s plovákem pak jednoduše signalizují stav vody v zásobníku. Voda v zásobníku by měla rostlině vydržet až na několik týdnů. Hnojivo se u tohoto typu květináčů aplikuje klasicky horní zálivkou či postřikem na listy rostlin.

Nezapomeňte: Materiál květináče je důležitý

V neposlední řadě jsou pro výběr květináčů či dekoračních obalů na květináče rozhodující použité materiály. Vždy je potřeba mít na paměti vlastnosti daného materiálu. Pozor zejména na neglazované, proutěné, slaměné či jiné nádoby. Ty v případě přelití vodu nezadrží a může tak lehce dojít k poškození nábytku či podlahové krytiny. To platí i pro přírodní kámen, přes který může voda prosáknout.