Test osvěžovačů vzduchu

06.01.2011 22:07

 

Koncem roku 2004 byly v našich médiích publikovány výsledky testu osvěžovačů vzduchu, který provedla Evropská spotřebitelská organizace (BEUC). Vyplynulo z nich šokující zjištění - osvěžovače vzduchu a vonné svíčky uvolňují zdraví škodlivé látky. Je pochopitelné, že tato informace vyvolala u spotřebitelů paniku a pochybnosti se dotkly také našich eseciálních olejů. Dovolte nám tedy uvést věci na pravou míru.


 

Pro rychlou základní orientaci citujeme část článku z Hospodářských novin ze dne 2. 12. 2004:

"Studie testovala 76 výrobků běžně prodávaných v obchodech. Z nich 54 obsahovalo karcinogenní látky, jako je benzen či formaldehyd. Další výrobky uvolňovaly alergeny a dráždivé látky anebo obsahují jinak škodlivé chemické sloučeniny, jako je třeba toluen.

Do testu nebyly zahrnuty oleje do aromalamp, používané v aromaterapii, které se například po kapkách přidávají do vody, říká šéfka projektu Carine Deschampsová ze společnosti Test-Achats.

Podle testu se ukázaly jako nejvíce nebezpečné produkty, které se pro uvolnění vůně spalují - vonné svíčky či tyčinky. Následují výrobky, které se dávají do elektrických zásuvek. Škodlivé jsou také spreje nebo vůně vyrobené na bázi gelu a emulzí."